معلولی که بدون دست می‎نوازد؛ یاد گرفته‌ام که چگونه از محدودیت‌هایم به بهترین نحو استفاده کنم

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

معلولی که بدون دست می‎نوازد؛

یاد گرفته‌ام که چگونه از محدودیت‌هایم به بهترین نحو استفاده کنم

فاطمه صالحی 30 ساله از توانخواهان با سابقه و موفق مرکزجامع توانبخشی جمعیت هلال احمر که با توجه به معلولیتش از ناحیه دو دست و یک پا توانسته موفقیت‌های بسیاری را در زمینه فعالیت‌های هنری از جمله موسیقی و غیره کسب کند.

 

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، فاطمه صالحی 30 ساله از توانخواهان با سابقه و موفق مرکزجامع توانبخشی جمعیت هلال احمر که با توجه به معلولیت مادرزادی‌اش از ناحیه دو دست و یک پا توانسته موفقیت‌های بسیاری را در زمینه فعالیت‌های هنری از جمله موسیقی و غیره کسب کند و همچنان در زمینه یادگیری این فعالیت‌ها به تلاش خود ادامه می‌دهد. به همین منظور با وی به صحبت و گفتگو نشستیم.

وی در ارتباط با خدماتی که در مرکز جامع توانبخشی دریافت کرده است، می‎گوید: به دلیل نوع معلولیتی که دارم از 2 سالگی از پای مصنوعی و از خدمات مرکز جامع توانبخشی هلال احمر استفاده کرده‌ام، برای پروتز دست هم مراجعه کرده بودم که به دلیل اینکه عدم کارایی، فقط از پروتز پا استفاده می‌کنم.

فاطمه برای نواختن ساز سنتور از نوعی پروتز خاص استفاده می‌کند و در این رابطه گفت: پروتز دست من به نحوی طراحی شده که بتوانم در نواختن سنتور از آنها استفاده کنم. در آغاز آموزش و فعالیتم در زمینه موسیقی، طرح و ایده اولیه این پروتز توسط یکی از استاتیدم ارایه شد؛ سپس با ارایه این ایده به کارشناسان توانبخشی هلال احمر پروتز نهایی ساخته شد که به لطف این دوستان توانستم دوره آموزش موسیقی را بگذرانم و واقعا مدیون آنها هستم.

او در مورد نقش هلال احمر در بهبود وضعیتش گفت: ساخت پروتزهای من از ابتدا در جمعیت هلال احمر انجام و ساخت، تمرین و تمام امور مربوطه توسط کارشناسان این مرکز انجام شده است؛ به همین دلیل تاکنون به هیچ مرکز دیگری مراجعه نکرده‌ام و برای تمام زحمات و حمایت‌های مالی و روانی که کارکنان این مجموعه در طول این سال‌ها از من داشته‌اند، احساس دین می‌کنم.

فاطمه در پاسخ به این سوال که آیا معلولیت برای شما محدودیت ایجاد کرده است، عنوان کرد: من برخلاف صحبت و تفکر همه مردم مبنی بر اینکه معلولیت محدودیت نیست؛ می‎‌گویم معلولیت محدودیت است ولی باید ببینیم چطور می‌توان با آن زندگی کرد و چطور می‌توانیم برای خودمان راهی باز کنیم تا این محدودیت را از بین ببریم و با توجه به محدودیت خود فعالیت‌های زیادی را در کنار افراد عادی و سالم جامعه انجام دهیم.

این معلول موفق با اشاره به عوامل و افرادی که بیشترین نقش را در موفقیت وی داشته‌اند، افزود: در درجه اول موفقیت خود را در زندگی مدیون مادرم هستم و سپس تمام اعضای خانواده‌ام که همیشه در کنار من بودند. همچنین معلمان و استاد موسیقی من که واقعا در این زمینه همراه من بودند و به من پیشنهاد کردند که ساز سنتور را برای یادگیری انتخاب کنم و همچنین تمام عزیزانی که در جمعیت هلال احمر همواره یاور من بوده‌اند.

فاطمه صالحی خواست و توقع خود را از مسئولان چنین بیان کرد: همانطور که همیشه از همه مسئولان و کارکنان این مرکز بابت زحمات و همکاری‌هایشان تشکر کرده‌ام؛ دوست دارم پیشنهادی در این زمینه بدهم که بهتر است محیط را برای کودکان معلول نیز در مجموعه طوری طراحی شود تا باعث پذیرش بهتر و بیشتر محیط توسط آنها شود؛ چراکه در تمام طول عمر خود به این مرکز رفت و آمد خواهند داشت.

وی در پایان ضمن تشکر مجدد و ویژه از مسئولان هلال احمر گفت: در کودکی با ترس بسیاری که از استفاده اندام مصنوعی داشتم به این مرکز مراجعه کردم و همیشه با استقبال و لبخند کارکنان مواجه شدم ولی همه اینها باعث شد تا این شرایط را بپذیرم. معتقدم انسان‌ها نمی‌توانند به تنهایی رشد کنند و برای موفقیت نیاز به حمایت‌های همه جانبه اطرافیان و نزدیکان خود دارند. خداراشکر می‌کنم که برخی از توانایی‌ها را به صورت ویژه و همچنین قدرت پرورش آنها را در من قرار داده است که بتوانم فعالیت‌هایی را انجام دهم که باور انجام آنها برای برخی قابل باور نیست.


١٢:١٨ - دوشنبه ١٥ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٢٧٥٢    /    تعداد نمایش : ۲۷

مینوازد؛,گرفتهام,محدودیتهایم,استفاده,...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : يکشنبه 21 آبان 1396 ساعت: 10:56

close
تبلیغات در اینترنت